• WSE začne zveřejňovat tři nové indexy: WIG20dvp, mWIG40dvp a sWIG80dvp
  • Indexy jsou dividendové, zahrnují výnosy z dividend vyplacených podkladovými akciemi indexů WIG20, mWIG40, sWIG80

„Začínáme zveřejňovat nové indexy, protože jsou významným zdrojem informací o dividendách vyplácených na našem trhu. Takové informace jsou zvláště důležité pro investory, kteří hledají atraktivní a stabilní výnosy. WSE kótuje mnoho společností, které pravidelně vyplácejí dividendy nad úroky placené dluhovými nástroji. Zahrnují blue chips, které se účastní WIG20, stejně jako středně velkých a malých společností, které se účastní mWIG40 a sWIG80, „uvedl Marek Dietl, prezident WSE.

Indexy dividend jsou také důležitým zdrojem informací pro investory obchodující s deriváty indexů (futures a opce), jejichž ocenění musí zahrnovat i dividendy. V budoucnu WSE plánuje nabídnout obchod s futures na dividendové indexy, které investorům umožňují zajišťovat proti dividendovému riziku derivátů.

Dividendový přínos indexu WIG20 činí 1,9% pa. u mWIG40 a sWIG80 činí 3,1% resp. 4,7%.

Každoroční kalkulace
Nové indexy nezahrnují dividendy vyplacené v předchozích letech a budou na konci každého roku vynulovány. Každý rok začínají indexy od 0 a začnou tedy připisovat dividendu od začátku. Hodnota indexu na konci roku bude představovat součet dividend vyplacených akciemi podílejícími se na podkladovém indexu za celý rok.

Indexy budou obnoveny na prvním obchodním zasedání po třetím pátku v prosinci. V letošním roce je zasedání dne 27. prosince, což je první den zveřejnění nových indexů.

Indexy budou zahrnovat pouze běžné dividendy v hotovosti, včetně zálohových dividend. Indexy budou přepočítány tak, aby zahrnovaly vyplacené dividendy v obchodních dnech, když jsou akcie poprvé obchodovány bez dividend.

Indexy budou zveřejněny v systému jednotné ceny v 11.00. Indexy dividend se budou počítat do 2. ledna 2007.

Výkonnost WIG20dvp

 

Výkonnost WIG40dvp

Výkonnost WIG80dvp

(zdroj: tisková zpráva WSE)