Spolupráce a integrace nabízí příležitost všem, ale – a to neustále a velmi vážně zdůrazňujeme! – je nebezpečně ohrožována korupcí a bezskrupulózní dotační politikou. “

Úvodní citát, stejně jako zbytek textu, přebíráme od pana Emila Dočkala (dower.cz). Začíná jít o hodně.

O víkendu jsme se věnovali širším souvislostem. Dnes je aplikujme na současnost. Imperiální svět objevil akciové podnikání a trhy. Dnešní mocní zavádějí “neoimperiální” akciové podnikání. Klasické akciové podnikání nezavrhuje, jen si ho tvořivě upravuje. Já, já, já, jenom já mohu držet akcie. Pro vás ostatní jsou Sodomou Gomorou. Musím vás před nimi chránit. Svět se obává nových impérií. Eurasie nebo čínské Námořní hedvábné stezky. Super akcionáři zprivatizují zisky, už to mají natrénované, a plebs znárodní – rozumějme zaplatí – náklady a ztráty.

Zatím jsou vítězové nejasní a Česko, díky ČEZ, je docela názornou akciovou laboratoří. Francouzský král Ludvík blahé paměti kdysi prohlásil “Stát jsem já“. Jeho dnešní obdivovatelé to vidí stejně. Jenom pozornost přesunuli od eráru ke “zlatým”, pro poddané ovšem “špinavým” akciím.

Když se střední Evropa vydala v devadesátých letech směrem k “nevyhnutelnosti” (pokroku), viz víkendová glosa, byla připravena na spolupráci. Poválečná spolupráce naznačila, že jde správnou cestou. Akciové trhy měly velkou šanci růst. Teď je to jinéBourání Evropy a budování nových říší může zásadním způsobem změnit životy nás všech. Staneme se zaměstnanci “státofirmy” (stejně bude zase pohlcena novými rodícími se říšemi) s právem pět let a později “na věčné časy” mlčet a dostávat za mlčení a za “chléb a hry” jako vždy v minulosti plat a mzdu. Nebo nám Ludvíkové nové doby dovolí se na akciových trzích také trochu ze společného úsilí a práce přiživit?

A teď k té české akciové laboratoři. V minulosti v dobách, kterou nyní žijeme sázeli investoři především na SPEKULACE. I dnes mají spekulace ambici současné obchodní otřesy překlenout. Rozum velí věnovat pozornost spolupráci. Jen ona dokáže zvyšovat a zajišťovat “obrat investic”, včetně akcií. Soustředěnost na “domácí dvorky” (národní státy) investiční příležitosti omezuje. Tolik nás už historie poučila. Naopak spolupráce a integrace nabízí příležitost všem, ale – a to neustále a velmi vážně zdůrazňujeme! – je nebezpečně ohrožována korupcí a bezskrupulózní dotační politikou.

Pro investory je v této souvislosti velkou šancí, ale současně i velkým rizikem(!), tuzemský akciový trh a jeho klíčová emise ČEZ. Zatím po nedávném krátkém oživení v podstatě stagnuje. Z pohledu signálů Bollingerových pásem (BB) většina tuzemských akcií, s výjimkou akcií CETV, stagnuje. O to víc sílí význam signálů 200denních exponenciálních průměrů (200DMA). Většina akcií se pohybuje aktuálně pod ním. Převedeno do investiční řeči: není kam spěchat. Navíc je před námi léto a a s ním spojené prázdniny.

Jen ČEZ ještě může do své valné hromady (26.6.) a pak do ex-date (1.7.) postavit tuzemský akciový trh na hlavu! V té souvislosti se musíme obrnit trpělivostí a věnovat pozornost informační válce. Jejím předpolím vždycky byly a vždycky budou peníze, tedy v první linii kapitálové, potažmo akciové trhy. Nabízí se parafráze ideologického příměru z doby těsně před druhou světovou válkou: “boj o Madrid je bojem o Prahu“. Boj o ČEZ je bojem o tuzemský akciový trh a s velkou nadsázkou, možná, doufejme, že ne, i bojem o globální akciové trhy vůbec.