Komentáře a analýzy voleb čteme rádi, ale sami se do nich nepouštíme. Jednak bylo řečeno vše, co k číselným výsledkům a prvním jednáním lze říci, za druhé se snažíme koukat dále. Inspiroval nás spřátelený server Dower svou dnešní povolební glosou. Sdílíme ji na našem webu, přesto si neodpustíme citaci:

“Tuzemský akciový trh aktuálně moc neovlivní, ale nepřímý vliv určitě mít budou. Hlavně pokud se týká vnímání jednotlivých politických subjektů a očekávání od jejich rozhodnutí. Přítel na telefonu všechno zařídí? Ne, svéprávná obec je přirozenější ochranou před absolutní mocí! Ekonomická diplomacie? To je jen další budování “mentálně prázdných” průmyslových manufaktur! Všude v těchto oblastech se výsledky voleb 2018 nepřímo projeví.”

Asi nebude náhoda, že právě dnes bylo ohlášeno spojení Air bank a Monety. Ale o tom jsme původně psát nechtěli. Pustíme se do úvahy, která patří právě na část, která se jmenuje blog. Z právě skončených voleb máme pocit určité vůle občanů po stabilizaci, která jde proti stávající nabídce stran a která by se měla na politické strany přenést. Myslíme, si, že pokud nenastane nepředvídaná externí událost, nabízí se šance na změnu postoje k Evropské unii na přístup pozitivní. Kladný postoj k EU se může stát volební kvalitou.

Co nás k tomu vede:

  1. blíží se evropské volby
  2. téma brexitu směřuje ke konci ať takovému nebo makovému
  3. je čas ukázat, v čem je členství v EU přínosné
  4. domácí témata jsou rozebraná

Uvědomujeme si, že tato úvaha je trochu divoká, ale nemůžeme si pomoct. Prostým vyhraňováním se vůči někomu a něčemu nelze volby opakovaně vyhrávat. Domácí témata se zdají být rozebraná a vyčerpaná, byť se omezují na časový rámec dneška a možná konce roku. V politice celkově chybí nabídka jak dál. Dlouhodobý pohled kupodivu nenabízí ani Manažer a jeho hnutí, byť tuto kvalitu lze od managementu očekávat a vyžadovat. Ale ani další strany si s budoucností nevědí rady. Myslíme, že je čas na změnu tohoto postoje. Zvláště strany v krizi (ČSSD, TOP 09, ale i ODS) by získaly impuls, ono politické dno, od kterého (by) se odrazily a (dále) stoupaly. Evropa je v tuzemsku pole neorané, zarostlé. Kdo chce růst, tomu se téma přímo Evropy nabízí.