Golar LNG Partners LP (GMLP) vyhlašuje tento týden výsledky za Q2. Ty minulé investory nepotěšily, resp. cena po nich spadla o 24 %. Proč píšeme respektive? Protože toto MLP považujeme za dobré a byť je pokrytí dividend hrůzostrašných 32 %, jedná se podle nás o společnost perspektivní.

Nesoustředí se na klasickou přepravu LNG (midstream), ale působí ve všech částech řetězce upstream (FLNG) i downstream (FSRU), mateřská společnost (sponzor MLP) je technologickým průkopníkem jak v oblasti lodního zkapalňování zemního plynu, tak v jeho regasifikaci a využívá lodě i jako plovoucí elektrárny spalující LNG.

Management ohlásil, že v tomto roce hranice pokrytí dividend nepřekročí 100 %, a to i když se zadaří všechny projekty. Ten hlavní se podařil a první zkapalňovací větev FLNG Hilly Episeyo  byl spuštěn v komerčním provozu. Další otázkou je uplatnění volné FSRU Golar Spirit pro Atlantic LNG a dvou tankerů LNG (Golar Maria a Golar Mazo), které jsou na spotovém trhu. Právě vývoj na tomto trhu může dodat trochu optimismu, protože ceny dosahují hodnot obvyklých až během zimních měsíců.

Nicméně kurz podílu (MLP nevydává akcie, ale podíly kótované na burze) kolísá nahoru a dolů tak, až budí pocit přeskupování a je cítit nervozitu před vyhlašováním. Pokles o 2 % je druhý den následován stejným růstem. Management dlouhodobě přiznává, že letošní rok bude obtížný a plánovaně využívá hotovostní rezervu k dorovnání dividend. Propočty odhadují, že ještě dvě čtvrtletí má vedení čas ke zlepšení výsledků. Snížení dividend je investory bráno jako svého druhu katastrofa a vedení i sponzor se mu snaží vyhnout jako čert kříži – viz zkušenosti DLNG a TGP, které probereme v některém z příštích příspěvků.

Osobně jsme zvědavi na komentář k výsledkům a byť jsme si vědomi, že je prací managementu prodat vše pozitivně, pravda se tam najít dá. Již tento týden uvidíme, nakolik budou naše očekávání naplněna.