Geopolitika završuje trojúhelník zájmů našeho webu. Je pro nás, jak říkal Antoine de Saint-Exupéry, klenbovým svorníkem investování a porozumění světu. Dobře patrné je to právě u zkapalněného zemního plynu. Jde o globálně konkurenční odvětví, které zajímá politiky a producenty v USA, Rusku, na Blízkém východě i v Pacifiku. Německo odebírá ruský plyn, ale zavázalo se i ke stavbě prvního regasifikačního zařízení. Polsko, ač Rusku blíže, se snaží od ruského plynu odstřihnout, brání stavbě plynovodu Nord Stream 2 a umožňuje Ukrajině snížit svou závilost na Rusku. Ačkoli uzavřelo významné dlouhodobé zakázky s Katarem, s americkým plynem získává bezpečnostní záruky. O co je tento pohled dražší je dobře patrné z našeho příspěvku Ekonomika provozu námořní dopravy LNG a zvlášt z tabulky vzdáleností mezi zkapalňovacími a cílovími terminály.

Když už mluvíme o geopolitice a porozumění světu, musím zmínit George Friedmana a jeho Geopolitical Futures. Člověka, který své líčení o krizi současné Evropy v knize Ohrožená Evropa (v originále Flashpoints) začíná v 15. století na nejzápadnější výspě Portugalska. Přesto, nebo právě pro toto nemoderní zpomalení, jsou jeho úvahy velmi podnětné.

Pro porovnání může posloužit současná situace ve vztazích Ruska a Izraele promítající se v Sýrii. Zatímco Gerorge Friedman ve svém článku Iran´s Enemies Strike Back dochází k závěru, že vše se nakonec v tomto případě točí kolem Íránu a Rusko-Izraelské vztahy zůstávají dobré. Izraelský server DEBKAfile je přesně opačného mínění a byť je tento článek o tři dny starší než Friedmanův, pozdějšími informacemi o rozmístění systému elektronického boje tuto myšlenku podporoval. Aktuálně se zdá, že situace eskalovat nebude a vše skončí posílením vlivu Ruska, viz dnešní článek na debka.com, který sdílíme vpravo v Aktualitách odjinud.

Proč zde o tom píši? Protože celá sitace dobře přibližuje Friedmanův makropohled i detailní pohled DEBKAfile. Izraelem obávané ruské systémy Krasucha 4 jsou v Sýrii a mohou zůstat vypnuté. Nebo nemusejí. Jisté je, že nebude záležet na Asadovi aby rozhodl o jejich spuštění.

Geopolitika a mezinárodní vztahy se nás dotýkají ať chceme nebo nechceme. I když, pokud nechceme, můžeme se chovat jako pán, který v cestovní kanceláři smutně otáčí glóbem a říká: “A něco lepšího tam nemáte?”