Pražská burza cenných papírů po letech útlumu nakročila správným směrem. Kromě inovativního a poslání burzy plnícího trhu Start nabízí i duální listing vybraných zahraničních akcií.

Polsko a plyn
Trhu Start se věnuje partnerský web Dower.cz, my se podíváme na naregulovaný Free Market. Zaprvé musíme pochválit geografický záběr titulů. Kromě očekávaných rakouských a německých je třetím nejzastoupenějším státem Polsko – PKN Orlen (ropný sektor), PKO Bank Polski (bankovnictví), KGHM Polska Miedz (průmysl těžební a zpracovatelský, důraz i na grafen).

Všechny tři společnosti, jak je v Polsku obvyklé, vyplácejí dividendy, byť v posledních letech byl bankovní i těžební sektor postižen hospodářskými událostmi. Jedná se nicméně o významné stabilní společnosti středoevropského regionu.

Zajímavými jsou i zástupci plynárenského a ropného průmyslu (toto pořadí je zde uvedeno záměrně): Shell a MOL. Obě známe i od nás, nicméně zvlášť Shell patří k nejvýznamnějším zástupcům těžby, dopravy a zpracování zemního plynu ve formě LNG (viz náš příspěvek LNG očima investora). Obě společnosti také patří mezi zajímavé dividendové tituly, Shell nabízí výnos cca 5,5 %.

Krok správným směrem
Celkově trh duálních listingů nabízí zajímavé rozšíření investičních možností a musíme jej jednoznačně hodnotit jako krok správným směrem.

Grafy a dividendy
Zde přinášíme bližší pohled na zmiňované akcie formou grafů technické analýzy a přehledu dividend za poslední léta. (Dividendy jsou přebrány z webu stockwatch.pl).

PKN Orlen

PKO BP

 

KGHM

Shell

MOL