INVESTOVÁNÍ – PROGRAM PRO 21. STOLETÍ

Koncem roku 2017 a počátkem roku 2018 se několikrát setkali zástupci společností UP forum a DOWER-D a diskutovali o současné situaci v Česku v souvislosti s otázkami spojenými s investováním.

Bezprostředním impulzem k setkáním byly poznatky a zkušenosti. Majitel UP forum pan Tomáš Novotný se svěřil se svou osobní zkušeností s kolegou z divadelní branže: “Ty na ten facebook sdílíš věci, kterým vůbec nerozumím, ale přijdou mi zajímavé.” Řeč byla o investování i o divadlu. Zdánlivě nesouvisejících tématech.

Řada lidí z divadel má finanční problémy a v podstatě není nikdo, kdo by jim uměl poradit. Investiční společnosti a poradci zdůrazňují „jak“, ale ne „proč“?  A stačí málo. Vydělit 10% příjmů  na investice a totálně to změní způsob myšlení a uvažování a okřídlené “peníze nejsou všechno” lze hned pochopit dvěma způsoby.
(1) Kamarád investoval před lety, ale nechal toho. Už nepokračuje. Rekonstruuje dům, věnuje se kariéře a majetek už investováním nerozšiřuje. Změnilo ho to. Především mentálně.
(2) Jiný odkládá pravidelně 10 % příjmů stranou a získává nové a nové  znalosti a zkušenosti s investováním a aktiva mu narůstají.
Rozhovory se staly základem pro společný připravovaný projekt “Investování – program pro 21. století!”

Zdá se, že potenciál parlamentních voleb, jakož i prezidentských voleb není využit. Zklamání vyznívá především nad povolebním chováním jak politických stran a hnutí, tak bývalých prezidentských kandidátů. Čekali jsme vyvození racionálních závěrů. Místo nich se dostavilo určité rozčarování. Nová “progresivní” hnutí a strany se stávají tradičními a mainstreamovými stranami, tradiční strany se nepoučily a několik bývalých prezidentských kandidátů po prezidentské prohře už usiluje “jen o druhou ligu”, tedy o vstup do Senátu ČR.

Do “druhé ligy” z pohledu voličů, samozřejmě ne z pohledu Senátu ČR. Jenže prezidentští kandidáti přece kandidovali do extraligy a nyní jím stačí nižší liga? To se chtějí v Senátu ČR utopit  spolu s dalšími tradičními mainstreamovými politiky a zahodit pozitivní dojem, který ve volbách zanechali? Vědomě asi určitě ne. Možná jen proto, že jim chybí širší zázemí než jim stačilo na “pouze” jedno jediné utkání.

A o politických stranách škoda mluvit. Je čas oslovit nové lidi. Ale koho? Lokální patrioty? Prahu nepotřebují, starají se o sebe a své rodiny v místě bydliště a investovat mohou bez problému globálně. Možná je víc oslovuje spolkový život, knihovny. Ale to je přece to nejvhodnější podhoubí pro budoucí prezidentské kandidáty a politické strany!

Východiskem bývalých prezidentských kandidátů bylo, že prezident určuje směr. Jenže pak střelivo vystříleli mimo reálný vliv. Navíc byli navázání na Prahu a krátkými výjezdy do regionů se handicap dohnat nedal. Vítězné hnutí bylo chytřejší. Vnutilo a vnucuje ostatním svou hru a pravidla a ostatní, pokud na hru přistoupí, nemohou jinak než prohrát. Všichni ostatní mají jedinou šanci. Nabídnout něco nového. Výzvy a mety 21. století.

Mezi ně určitě patří INVESTOVÁNÍ. Více o vlivu investování na každodenní politiku v blogu PRŮNIK PROGRAMŮ NENÍ DŮVĚRA na Dower.cz.

Investování nabízí šance všem, aniž by se jednalo jen o nějaký průnik politických programů.  Nabízí něco, co tu sice papírově je, ale vlastně není a nebylo – příležitost k podílení se na společném zisku. Příležitost pro každého. Nové ideje a šance by měli nabízet neotřelí kandidáti. Tradičních řešení a trubadúrů už byla spousta.

Jak toho dosáhnout? Dávat lidi dohromady. Ne řečmi, sliby a politickými průniky, ale konkrétními řešeními a produkty. A takovým řešením investování je. UP forum spolu s DOWER-D hledá lidi a cesty, jak myšlenky smysluplného investování mezi lidi dostat.