Konfucius má i dnes co říci pražské burze a politikům. Právě dnes!

Příspěvek Emila Dočkala vyšel originálně na webu Dower-D, my sej se svolením autora přebíráme.

Kdo nemyslí na vzdálené bude poděšen blízkým! To jsou slova Konfucia. Číňané se slovy svého myslitele řídí. My ne a máme se od koho učit. Například od Jana Ámose Komenského. Příklady táhnou! Pokud by se například prezidentův poradce řídil slovy Jana Ámose a svého premiéra seděl by po návratu z Číny pěkně doma v karanténě a nevymetal bez následků pražské lokály.

Ale k věci. Ne že by premiér a jeho vláda dělali všechno špatně, ale proto že vůbec dělají to co dělají. Pokud by vláda myslela „na blízké“ už dávno by problémy řešil odborný tým a vláda by pracovala „na vzdáleném“. Na tomco bude po tom! To co dělá dnes měl už dělat tým odborníků. A máme kvalitních odborníků dost! Lékařskými týmy počínaje a hasiči a záchrannými složkami konče. Místo toho premiér a superministr jezdí od čerta k ďáblu a v záři reflektorů se předvádějí.

Zlí jazykové se ptají, zdali při svých cestách dotahují šrouby na dálničních svodidlech? Ale vážně. Premiér by neměl rozvážet roušky a respirátory. Když zaspal vzdálené měl by teď aspoň „moc a slávu“ předat do rukou odborníků a sám se se svou vládou věnovat vzdálenému – začít lidem důvěřovatOpřít se o „práci a krev“ střední třídy živnostníků. Ta je v každé zdravé ekonomice oporou státu. Místo obviňování a urážení, že co živnostník a drobný podnikatel, to podvodník, protože všichni tady kradou, podpořit střední stavZrušit všechna ta EET, hlášení, papíry, zákazy, příkazy a tresty a dát lidem prostor na smysluplné a užitečné konání. Všichni nekradou. A ty co kradou stejně pardonujeme.

Vláda by také měla umět naslouchatNe však každé populistické myšlence. Takové by měla umět rázně „odpálkovat“ a ne se bát co to udělá s volebními preferencemi. Například názorům tří ekonomů z nedělního pořadu ČT OVM o tom, proč je u nás pořád všechno plošné? V dnešní době někdo, prý asi jedna třetina firem a živnostníků, pomoc opravdu potřebuje. Tak jim pomozmeAle proč všem? Proč pořád dotovat velké kolosy (i když chápu pana premiéra, že to není snadné)? Ty mají dost síly (a dotací!), aby si pomohly sami!

Z úplně jiného soudku je poslední prohlášení guvernéra ČNB. Očekává, že se banky v ČR zdrží výplaty dividend, dokud neodezní koronavirová krize. To se mi vůbec nelíbíJednak je takové prohlášení v souvislosti s tím co se dnes děje na kapitálových trzích krajně nezodpovědnéale – a to hlavně, se vší úctou k ČNB – ČNB po výplatě dividend nic není. Banky jsou soukromé obchodní společnosti a mají dbát na peníze svých akcionářů. Co to udělalo s cenami akcií bank jsme viděli včera!

Řeč guvernéra ČNB vypadá na první pohled zodpovědně a dokonce snad i racionálně, ale… Soukromí investoři, a nic na tom nemění, že to mohou být i státní instituce, vkládají do akcií bank peníze a očekávají výnosy, většinou v podobě dividend. Často slouží například důchodovým fondům, potažmo lidemkteří zodpovědně myslí „na vzdálené„. A my jim je prostě škrtneme?
Myslíte zodpovědně na budoucnost svou a svých blízkých? Dobře vám taknaivkové! Máme to pořád ještě s tím kapitalismem a socialismem nějaké popletené. Myslete na vzdálené, to je v této těžké době vzkaz Konfucia akciovým trhům a burzám.

A protože opakování je matkou moudrosti tak na závěr ještě jednou slova Andrease Treichla: „Finanční gramotnost je jedna z nejdůležitějších věcí, aby se lidé nenechali od politiků obalamutit.

Zajímavosti