Jak jsme napsali v našem předešlém příspěvku, ohlásilo Golar LNG Partners LP výsledky za Q2 2018. Zásadnější než vcelku pozitivní čísla byl dle očekávání komentář vedení.

Výsledky odpovídaly očekávání, tj. byly lepší než předešlé a nejočekávanější ukazatel pokrytí dividend se podařilo zlepšit na 52 %. Jednak lepším využitím floty a také ziskem nového desetiměsíčního kontraktu pro Golar Maria. Dividenda pro další čtvrtletí zůstala nezměněna ve výši 0,5775 USD.

Management na druhou nerozptýlil obavy ze snížení dividendy a zmínil též řadu úskalí. Potvrzuje se, že i přes rostoucí trh dochází ke generační obměně lodí, kde páru nahrazují ekonomičtější pohony TFDE a Me-GI. Sazby za denní pronájmy lodí s parní turbínou jsou výrazně nižší, což vedení s odkazem na Golar Maria okomentovalo: “Jsme rádi, že jsme za tuto desetiletou loď dostali takovouhle cenu.” 

Pro patnáctiletý kontrakt s Atlantic LNG byla zvolena loď Golar Freeze, která teď podstupuje prohlídku a úpravy pro tento dlouhodobý nonstop kontrakt. Golar Spirit zůstává bez kontraktu a je zakotven bez posádky.

Ve třetím čtvrtletí tedy přibudou jak příjmy, tak výdaje za práce v suchém doku na dvou jednotkách. Intenzivně se řešila otázka akvizice zbylých až 50 % FLNG Hilly Episeyo, nic konkrétnějšího než záměr ale sděleno nebylo. Stejné to bylo i se záměry na zlepšení cashflow, přičemž všechny záměry jsou sice v jednání, ale ne blízko uzavření.

Na závěr přikládáme citaci CEO a CFO Briana Tenza:
“The priority for GMLP is to find that level of sustainable dividend that people can actually relate to and be confident on. As to the level of whatever that –what we do with the dividend is very difficult.”

Komentář nezakrýval, že třetí čtvrtletí přinese více výdajů než druhý kvartál, pokrytí by ale mělo opět vzrůst. Celkově se negativům přikládal větší význam. Investoři proto očekávají, že k redukci dividend dojde, a to o zhruba 25 %. Cena podílu v pátek klesla k supportu o 2,6 %, očekávané pásmo je 14-17 USD. Otázkou zůstává, zda a kdy k redukci opravdu dojde. Z vyjádření vedení k možnosti vydání nových podílů ATM bylo jasně řečeno, že za tuto cenu nikoliv. Očekáváme tak, že bude pokračovat turbulentní období s čekáním na další zprávy.