Psáno pro web Dower.cz.

Neočekávané výhody

Svět se mění pomalu a geopolitika je běh na dlouhou trať. Vymyká se „horkým“ a krátkodechým zprávám věčně aktuálních on-line médií. Často se stane, že udaný směr a výsledný stav je při zpětném pohledu zcela zřejmý, ale je obtížné mu věřit v průběhu a ještě těžší je zahrnout jej do vlastního investičního pohledu. Lidská přirozenost počítá s lineárním vývojem současného stavu, kdy stávajícím trendům a převládajícím zprávám pouze přidáme na intenzitě. Kvůli tomu můžeme přehlížet zásadnější, ale o to pomalejší děje.

George Friedman, excelentní specialista na geopolitickou analýzu a zakladatel Geopolitical Futures, je dlouhodobě přesvědčen, že „jsme uprostřed geopolitického cyklu, ze kterého vyjdou jako vítězové USA, Japonsko, Turecko a Polsko a mezi oslabené, ne-li přímo poražené, budou patřit Čína, Rusko a EU.“ Chcete investovat mezi poražené?

I z tohoto hlediska je potřeba ocenit nový duální listing Pražské burzy, který zahrnuje nejen německé a rakouské společnosti, ale i první tři vlaštovky polské, jednu maďarskou a jednu velmi zajímavou.

Polské, ale globální

Z polských akcií je nejznámější ropná a energetická společnost PKN Orlen, a to díky stále většímu vlastnictví tuzemského Unipetrolu a značky Benzina. Působí v pěti zemích (Polsko, Česko, Německo, Lotyšsko a Kanada), produkci prodává do 80 zemí na pěti kontinentech. Byla první společností uvedenou na Varšavskou burzu, je součástí indexů WIG 20 a WIG30.

Společnost pravidelně vyplácí dividendu ve výši cca 3 %, nejbližší rozhodný den je 18. červenec 2018. Akcionářům připadne dividenda 3 PLN, datum výplaty je již 3. srpna – tato rychlost je u polských akcií obvyklá a pro investora velmi příjemná.

 

 

 

 

 

Bankovní sektor představuje PKO Bank Polski je bankou středoevropského typu zaměřená na fyzické i právnické osoby. Patří mezi největší a hlavně nejziskovější polské banky. V průměru ovládá 17 % trhu u vkladů i půjček pro privátní i korporátní klienty. Jako většina velkých polských společností působí i v zahraničí – Ukrajina, Švédsko, Německo, Česko. Perličkou pro srovnání může být fakt, že každá polská banka má díky fungujícímu kapitálovému trhu vlastního dceřiného brokera. Akcie je součástí indexů WIG 20 i WIG 30.

Od polských hypotečních problémů (fixace ve švýcarském franku) je bankovní sektor přeci jen otřesen a vzpamatovává se až v poslední době. Letošní dividenda ve výši 0,55 PLN je první od roku 2016, rozhodným dnem je 20. srpen.

 

 

 

 

 

Těžební KGHM Polska Miedź těží měď a vzácné kovy na třech kontinentech ve čtyřech zemích: Polsko, Chile, USA, Kanada, kov zpracovává v Polsku. Společnost je od roku 2013 aktivní i ve výrobě grafenu. Dividendy letos společnost nevyplatí, dříve se pohybovaly kolem 2-3 %. Akcie je součástí indexů WIG 20 i WIG 30.

 

 

 

 

 

Maďarské osvěžení

MOL Group může být alternativou k PKN Orlen resp. stahovanému Unipetrolu. Pokud zanedbáme celý záběr společnosti a soustředíme se na tuzemský čerpadlářský trh, probíhající děje nám výborně přiblíží články v Hospodářských novinách: analýzarozhovor)

MOL Group je ropná a plynáresnká, resp. energetická společnost působící v 33 zemích. Maďarská republika vlastní 25% podíl a je tak největším akcionářem, zajímavý je 7% podíl Oman Oil.

Pro letošní rok již společnost dividendu vyplatila a byla ve výši cca 4,9 %.

 

 

 

 

 

Plyn místo ropy

Další pastí lidské mysli jsou zkratky, které nás mohou připravit o případné zisky. Příkladem může být tuzemské zaměření společnosti Shell (Royal Dutch Shell), kterou známe jako provozovatele čerpacích stanic a zpracovatele ropy: Shell = ropa. Ale samotný Shell o sobě tvrdí, že je plynárenskou a ropnou společností. Ano, v tomto pořadí!

Ve světě probíhá několikátým rokem boom LNG (zkapalněného zemního plynu) a Shell je jedním z lídrů tohoto trendu. A to včetně vývoje nových technologií. Na přelomu let 2017-2018 zprovoznil FLNG Prelude, obří plovoucí zkapalňovací jednotku. Loď je zakotvena u Austrálie a zásobuje jihovýchodní Asii, která spotřebovává většinu světového LNG. (více o investičním pohledu na LNG se můžete dozvědět v tomto mém článku z odborného časopisu Energetika).

Z investičního hlediska je Shell sympatický pravidelnou výplatou dividend i pohybem kurzu akcie. Dividendový výnos činí cca 5,5 % p.a.

Nové tituly jistě obohatily nabídku Pražské burzy cenných papírů, nezbývá než doufat, že dlouho očekávané oživení bude pokračovat.

Upozornění
Autor má akciové pozice v těchto zmiňovaných společnostech: PKO BP, MOL