Až pochopíme, že ČEZ má ambici výrazným způsobem rozšířit náš privátní hmotný prospěch – a to má! – bude Letná znovu plná a ztráty se znárodňovat nebudou! Glosa z pera Emila Dočkala (Dower.cz)

Víc a víc investorů se s námi dělí o pocity z investování do akcií ČEZ. Často je charakterizují slovy ŠANCE ODSOUZENÁ K NEZDARU a odvolávají se na marný boj minoritních akcionářů. Na sundávání kalhot před brodem je však ještě dost času. Síla peněz a kvalitní marketing nejsou všechno. Možná se ještě i my budeme muset zamyslet nejen v čem budou žít naše děti – pokrytecký to slogan politiků, ale v čem můžeme žít už i my. Sucho všechny netrápí, přesto trápí víc a víc lidí. vládních komisí pršet nebude!

S energiemi to je stejné. Z budoucích znárodněných ztrát a rozkradených dotací dlouho nevyžijeme. Rychlý zisk je sice bližší kabátu, ale KatrinyBarry či blackouty, v noci na Manhattanu, klepou na dveře stále častěji. Přitom ČEZ nabízí místo blackoutu například řešení důchodového systému!

V nedávné glose jsme napsali, že spekulačním propadákem se aktuálně stal ČEZ. Nebyla to prognóza, ale popis skutečnosti. Potvrdila ho i čtvrteční a páteční intradenní obchodování. Celý den růst, ale před ukončením obchodování znovu “návrat na zem”. Žádný optimismus. Spíš argument pro vzpomínané stahování kalhot před brodem. Jenže všechno může být také jinak. Viz slova z týden starého vládního rozhodnutí. “Za určitých podmínek by stát mohl od ČEZ výstavbu jádra převzít…” Přeloženo do lidštiny “znárodnění ztrát“. Pak už rozdělení ČEZ na část “znárodněnou” a “zprivatizovanou” nikoho nepřekvapí. Naopak. Mnozí ho budou dokonce považovat za moudré rozhodnutí “vlády odborníků. Všeho schopných odborníků.

Proto nám v nedávné Devadesátce ČT 24 chyběl větší časový prostor pro jiný názorDiskuze o obnovitelných zdrojích. Plusy a mínusy v porovnání s jádrem. A proto jsme se také obrátili na zástupce této “menšiny” ve výše uvedeném pořadu ČT, pana Edvarda Sequense, který hovořil jménem Sdružení pro záchranu životního prostředí z Českých Budějovic – Calla. S potěšením jsme zjistili, jak spolupráce, zatím vyjádřená především sdílením materiálů “zajímajících obě strany” návštěvníky našich webů zaujala. Investory i “ostatní” spoluobčany.

Na tuzemském akciovém trhu stále platí (1) sledujme objemy. S odvoláním na aktivity sdružení Calla jsme se pokusili na konkrétním příkladu ukázat jak lze (2) spojovat investování s aktuálními a akutními potřebami společnosti. Zatím je svět investorů, především minoritních, a ekologů oddělený. V souvislosti s problémy okolo výstavby silnic a dálnic (v Přerově víme, o čem je řeč) mlčící většina spíš mlčí v neprospěch ekologů. Navíc je podporována siláckými řečmi o ekoteroristech.

Problém ale tkví v něčem úplně jiném. V pasivitě Čechů. Nedávná demonstrace na Letné byla jen obrovskou demonstrací izolované menšiny. Svět žasl, ale většina Čechů odjížděla, opět jako za socialismu, na chaty. K pasivitě jsme byli a jsme dlouhodobě vedeni. Nakonec se stala naší, ryze českou, národní hodnotou“, za kterou bojujeme. Pasivní mlčící většinu k aktivitě nic nerozhoupe. Snad jen jeden jediný důvod – zvelebování privátního prostoru v podobě chat a chalup. Nic jiného nemá podle Čechů ani cenu, ani smysl.

Ve hmotném prospěchu každého jednoho z nás leží i další vývoj ceny akcií ČEZ. Žádná makra, žádné fundamenty, žádná makrodata, žádná technická analýza, žádná geopolitická ani vnitropolitická situace. Nic takového. Jen privátní hmotný prospěchAž pochopíme, že ČEZ má ambici výrazným způsobem rozšířit náš privátní hmotný prospěch – a to má! – bude Letná znovu plná a ztráty se znárodňovat nebudou! Češi začnou sami a o vlastní vůli aktivně investovat v energetickém prostoru. Pasivně, nákupem akcií ČEZ, ale i aktivně, budováním firem, které se budou věnovat obnovitelným zdrojům. Pak budou privatizovat všichni, i bez dotací, nejen velkopodnikatelé s dotacemi!

Je ČEZ odsouzený k nezdaru? Nevíme, ale vímeže to záleží jen a jen na nás. Mlčící většině. Na ni musí investoři vsadit! Vsadíme sami na sebe, věříme si, nebo za nás a v náš prospěch všechno udělají ONI?