O aktuálním dění na Blízkém východě způsobeném pátečním zabitím Kásima Solejmáního bylo napsáno a řečeno mnoho. Proto stručně doplníme jen dvě poznámky.

Náhlá likvidace
Šiítské milice prováděly řadu útoků na americká stanoviště po dlouhou dobu. Po napadení ambasády došlo záhy k oné cílené likvidaci. Komentátor Al-Džazíry dával do souvislosti předchozí dva historické útoky na ambasády, které měly neblahý vliv (Tripolis, Teherán). Přesto se zastavme u jedné věci. Dle vyjádření prezidenta Trumpa byl Solejmání zlikvidován, protože plánoval velkou akci proti USA. Jeho zabití nebylo důsledkem akcí minulých, ale budoucích. USA by tak znaly nejen místo pobytu druhého muže Íránu, ale i jeho plány. Obě skutečnosti jistě podléhaly utajení. To je důležitý detail, který mohl významně omezit i íránskou odpověď.

Ropa, zase ropa
Perský záliv je významným zdrojem nejen ropy, ale hlavně zemního plynu. Jeho největší exportér Katar má sice blíže k Íránu než svým sunnitským sousedům, těžko by se jej ale válečné akce v zálivu nedotkly. Přesto je ropa v médiích nejsledovanější energetickou komoditou. Dlužno podotknout, že Záliv již není jediným zdrojem a samotný význam ropy také poklesl právě ve prospěch zemního plynu.

Zatímco ropa od prosince ze svých minim roste a poslední události jen tento růst posílily, cena plynu na dění opravdu zareagovala a změnila pokles v mírný růst.

Vývoj ceny zemního plynu (zdroj: infoMine.com)
Vývoj ceny ropy (zdroj: infoMine.com)

Jisté je, že Blízký východ zůstává neklidnou třecí plochou, kde se mísí náboženství, mocenské zájmy a boj o přežití.