Dnešní investičně-politickou glosu Emila Dočkala z Dower-D přebíráme v plném znění. 

Stačily první dvě burzovní seance tohoto týdne, aby bylo všechno jinak. Impulsy, které ochromily trhy vznikly už o víkendu. Vystřelili oba Trumpové. (1) Donald tweetnul o zrušení obchodního “příměří” mezi USA a Čínou a pohrozil zvýšit cla z dosavadních 10% až na 25%. (2) Andrej zase prostřednictvím Financial Times a vystoupením v ČT znejistil investory svými tanečky okolo bankovní daně nedaně. Nejprve bankovní daň razantně odmítl, pak ji připustil, ale záhy zase opravil, že jeho slova byla zkomolena. Pikantně vše vysvětlil. Nemluví prý dokonale česky. Český premiér.

Výsledek na sebe nedal dlouho čekat. V pondělí burzy padly. Naštěstí český pád, byť hluboký, nebyl s ohledem na svůj plošný záběr až tak nebezpečný. To naznačilo už úterní obchodování (a naše úterní vysvětlení k němu).

Nejdříve k Donaldu Trumpovi. K realizaci zvýšení cel do Číny má dojít až v pátek. Uvidíme. Domácí příběh je nám bližší. Andrej Babišvstoupil do aktivní politiky už před více než pěti lety a celou tu dobu se pohybuje i ve vládních strukturách. Vstoupil do nich stylem “všichni (rozumějme před ním) jsou neschopná nemehla“. Po pěti letech se už ale hůř vysvětluje, že jeho mehla, viz například doprava, jsou nějak výrazně lepší než ona donekonečna kritizovaná nemehla. Naštvaní řidiči na D1 se ještě dají nějak přežít a “okecat“, ale banky, kapitálové a akciové trhy, potažmo peníze až na prvním místě? To bolíto bolí.

Všechno musí zachránit nová pohádka. Tentokrát o Fondu národního rozvoje. Je to s ní jako s povídáním o Yettim. Všichni o něm mluví, ale nikdo ho neviděl. Odvody do fondu by prý byly z dividend! Svatá prostotoZdanění po zdanění! Je to dvojí a de facto třetí krádež.

  1. Poprvé po zdanění zisku. Prosím, to je normální.
  2. Podruhé při 15% zdanění dividendy, tedy už jednou zdaněného zisku.
  3. Potřetí při dalším zdanění, přesněji navýšení o 10 až 20% odvodu z dividend.

Navrhovaný postup, ale kdo vlastně ví, co je navrhováno, možná potěší málo znalé nebo informované spoluobčany a poslouží jako skvělý marketingový tah před volbami do Evropského parlamentu, ale totálně zničí české investiční prostředí a oslabí ekonomické prostředí. Je to přímý útok na, především, střední třídu a s ní na ekonomickou páteř národa: zrušit individuální investování na kapitálových trzích, tedy i na akciovém trhu a dostat všechny občany Česka pod čepec “zaměstnanecké komunity” s právem držet ústa a pracovat za námezdní mzdu.

Možná za vším stojí obrovské ego a nekonečná touha po moci dvou mužů vyzbrojených populistickou a oportunistickou rétorikou. V nich to ale není. Problém tkví v jejich voličích. Oba Trumpové se chovají racionálně. Účel světí prostředky. Ale pozor! Ego a hloupost jsou na kapitálové a akciové trhy slabé, protože na nich jde o peníze a ty jsou vždy až na prvním místě. Časy se mění, ale hodnoty zůstávají – a dnes se stávají oním pověstným světýlkem na konci tunelu.

A to je hlavní zpráva, kterou vydala první polovina stávajícího přerušeného akciového týdne. Investičně zajímavé cenové pohyby na tuzemském akciovém trhu budou pokračovat. Tedy pokud čeští “politicky mocní mužové” kapitálové a akciové trhy kvůli svému osobnímu prospěchu (a v neprospěch individuálních investorů), jako kdysi Klement Gottwald  nezruší. Snad ne.