FTSE Russell změnil status polského akciového trhu z rozvíjejícího se na  rozvinutý.

Náš komentář
Směřování polského akciového trhu mezi rozvinuté jsme zaznamenali již na konferenci v roce 2014. Je evidentní, že tento posun pokračuje i přes negativní politické vlivy snížením likvidity omezením penzijních fondů. Pro české investory je zajímavý výčet společností zahrnutých společnostmi FTSE Russell a Stoxx do indexů rozvinutých trhů vč. EuroStoxx 600. Obsahují totiž tituly z duálního listingu pražské burzy.

A nyní podrobněji:

  • Poskytovatel indexu FTSE Russell dne 24. září 2018 změnil status polského akciového trhu z  kategorie Emerging Market na Developed Market
  • Polsko se zařadilo po bok zemí jako je USA, Velké Británie, Německa, Francie, Japonska a Austrálie
  • Aktualizace Polska na status rozvinutého trhu představuje uznání pokroku polského hospodářství a kapitálových trhů
  • Polsko je první zemí za téměř deset let a první zemí střední a východní Evropy, která kdy přešla na status rozvinutého trhu

 

Aktualizace stavu Polska na rozvinutý trh představuje uznání pokroku polského hospodářství a kapitálových trhů a je významným krokem v jejich rozvoji. Polsko má všechny vlastnosti rozvinutého trhu, včetně bezpečných obchodních a poobchodních služeb, stejně jako pokročilé infrastruktury. Společnost WSE používá nejmodernější systém obchodování a její kótované společnosti splňují nejvyšší standardy správy a řízení společností a požadavky na zveřejnění.

“Významným úspěchem je podpora Polska dnes k rozvinutému postavení na trhu v rámci globálních kapitálových ukazatelů FTSE Russell. Polské ministerstvo financí a Varšavská burza se dlouhodobě zavázaly ke zlepšení infrastruktury polských kapitálových trhů a posílení její ekonomiky a dnes vyvrcholily jejich snahou splnit přísná kritéria potřebná pro tuto klasifikaci ” říká Reza Ghassemieh, vedoucí výzkumu FTSE Russell.

“Dynamický vývoj polského kapitálového trhu vedl k jeho rozšíření o status Developed Market, což představuje zásadní změnu ve vnímání Polska mezi globálními investory. Polská reklasifikace zvýší zájem nových investorů v polských emitentů a otevře obrovské možnosti pro celý kapitálový trh. Věřím, že z dlouhodobého hlediska přiláká k GPW větší příliv kapitálu.” řekl Marek Dietl, prezident Varšavské burzy cenných papírů.

FTSE Russell přezkoumává klasifikaci s ohledem na regulační prostředí, infrastrukturu a kvalitu kapitálového trhu, depozitářský a clearingový systém, jakož i status trhu s deriváty.

Indexy FTSE Russell slouží jako měřítko pro vedoucí globální investiční fondy. Klasifikace vede k přesunu společností z indexů FTSE rozvíjejících se trhů do indexů FTSE rozvinutých trhů.

Závěrečný seznam 37 polských firem, které mají být zahrnuty do indexů rozvinutého trhu (velikostní kategorie FTSE Russell), byl zveřejněn dne 25. srpna:

  •  Velké společnosti: PKO Bank Polski
  • Střední společnosti: PKN Orlen, Skupina Lotos, PGE, PGNiG, KGHM Polska, Bank Pekao, PZU, BZ WBK, mBank, LPP, Dino Polska, CD Projekt, Cyfrowy Polsat.
  • Malé společnosti: Bank Millennium, AmRest Holdings, Bank Handlowy, JSW, Alior Bank, CCC, Play Communications, Orange Polska, Grupa Azoty, Enea, Tauron Polska Energia, Kernel Holding, Kruk, Asseco Polsko, Budimex, Eurocash, Ciech, Energa , PKP Cargo, Lubelski Węgiel Bogdanka, GPW, Boryszew, Neuca.

FTSE Russell oznámil zlepšení stavu Polska z rozvíjejícího se trhu na stav rozvinutého trhu dne 29. září 2017 v důsledku roční klasifikace zemí. Rozhodnutí nabylo účinnosti ve spojení s půlročním přehledem FTSE Global Equity Index, který se konal dne 24. září 2018.

MSCI – rozvíjející se trh
Polsko zůstává klasifikováno jako rozvíjející se trh MSCI, což zase rozšiřuje nabídku investorů, kteří se zajímají o polský trh.

“Polská burza je v pohodlné pozici, protože Polsko je rozvinutým trhem klasifikace FTSE Russell a Stoxx a rozvíjejícího se trhu podle globálního poskytovatele indexu MSCI. Většina světových investičních fondů (přibližně 87 procent) investuje do zemí s nejrozvinutějšími kapitálovými trhy. Měli jsme přístup k 12-13 procentům globálního investičního hotovostního fondu a nyní od září budeme mít přístup na 100 procent. Nicméně reorganizace investičních portfolií po rozhodnutí FTSE Russell bude trvat několik let. ” řekl Marek Dietl, prezident Varšavské burzy cenných papírů.

Polsko a EuroStoxx 600
Společnost Stoxx upgradovala Polsko z Emerging Markets 1500, index pokrývající globální akcie, do Evropy 600, která zahrnuje pouze společnosti z evropských rozvinutých trhů. Osm polských akcií, které se zapojily do 600 předních evropských společností, jsou: Bank Pekao, BZ WBK, CD Projekt, KGHM Polska, LPP, PKN Orlen, PZU a PKO Bank Polski.

(zdroj: tisková zpráva WSE)