Varšavská burza představila soubor tří novinek:

  1. Spuštění futures na high-tech akcie včetně vývojářů her Livechat, Playway a Ten Square Games
  2. Změny ve výpočtu a zveřejňování indexů mWIG40, WIG20TR, mWIG40TR and sWIG80TR
  3. KDPW_CCP začalo zveřejňovat intradení marginy pro všechny indexové a akciové futures

 

Náš komentář
Deriváty představují pro Varšavskou burzu atraktivní segment, který je hojně využíván a nabízen i individuálním investorům např. formou demosoutěží. Všechny tři změny jsou vstřícné k potřebám investorů vč. individuálních, kladně hodnotíme snahu o zvýšení počtu ETF prostřednictvím změny výpočtu a zveřejňování indexů.

O jaké novinky tedy jde?

Nové futures
S novými futures se začne obchodovat 24. září, všechny tři podkladové akcie jsou součástí Hlavního trhu WSE. Expiračními měsíci budou prosinec 2018, březen 2019 a červen 2019. Páka bude 1:100.

„Single-stock futures umožňují investorům využít pákový efekt, aby znásobili potenciální zisk na růstu stejně jako poklesu ceny akcií i k zajištění proti cenovému výkyvu podkladového aktiva. Uvedení dalších akciových futures navazuje na cíle strategické iniciativy zaměřené na rozvoj trhu s deriváty. Iniciativa WSE však také zahrnuje vývoj investičních produktů s úplně novou strukturou, podkladovými a investičními příležitostmi, které řeší potřeby investorů, “ řekla Izabela Olsewska, členka představenstva WSE

LiveChat je IT operátor aktivní na globálním trhu. Nabízí produkt SaaS (software jako služba), který podporuje zasílání zpráv mezi návštěvníky webu a vlastníkem webových stránek. LiveChat Software má více než 25 000 klientů ve více než 150 zemích. Akcie je součástí indexu mWIG40.

Playway je přední vývojář a vydavatel počítačových a mobilních her v Polsku. Od svého založení v roce 2011 společnost vyvinula a zveřejnila 50 her. Akcie jsou součástí indexu sWIG80 a do 24. září 2018 se přesunou do mWIG40.

Ten Square Games je jedním z největších vývojářů a vydavatelů mobilních her v Polsku. Společnost se specializuje na hobby hry. Deset herních produktů je k dispozici na mobilních platformách, včetně iOS a Android, a prostřednictvím on-line portálů. Akcie je součástí indexu mWIG40.

V lednu roku 2019 plánuje GPW a KDPW_CCP zavést futures na tyto akcie i s multiplikátory 1 a10. Rozšířením nabídky dostupných futures na akciové akcie je GPW v souladu s očekáváním investorů.

Změny ve výpočtu a zveřejňování indexů
Indexy budou zveřejňovány rychleji a pravidelněji, např. mWIG40 bude aktualizovat svou hodnotu každých 15 vteřin místo 60 sekund.

„Vyšší publikační četnost indexu mWIG40 umožní jednotlivým investorům, kteří otevřou pozice ve futres mWIG40, efektivněji přijímat investiční rozhodnutí. Investoři na trhu derivátů budou schopni reagovat rychleji na cenové pohyby akcií v portfoliu indexu mWIG40, „ uvedla Izabela Olszewska.

Změnou četnosti publikování indexů WIG20TR a mWIG40TR z jedné aukce na kontinuální podnítí dle WSE emitenty ETF k většímu zájmu o segment malých a středních podniků. Investice do ETF na WSE představuje pasivní investice do indexu, nabízí transparentní investiční strategii a snižuje náklady na investice díky poměrně nízkým poplatkům za správu.

 

 

 

 

 

Změna intradenních marginů
Společnost KDPW_CCP začala zveřejňovat intradenní marže pro všechny futures na indexové a jednorázové akcie od srpna 2018. Vnitrodenní parametry jsou publikovány tak, aby odpovídaly potřebám clearingových členů KDPW_CCP (banky a zprostředkovatelé) s ohledem na odlišné zacházení s klienty, které deklarovaly záměr otevřít a uzavřít futures pozice ve stejný den. Tím se eliminuje vstupní bariéra pro individuální investory, kterou představují poměrně vysoké počáteční marže. Tyto změny umožňují aktivnějším investorům otevřít pozice s vysokým objemem a uzavřít je ve stejný den na základě stejného cash poolu nebo uvolnit peněžní prostředky pro investice na jiných trzích operovaných společností GPW.

„Zveřejnění mezipředmětových marží KDPW_CCP pro všechny futures na indexové a jednorázové akcie podporuje clearingové členy, kteří klientům umožňují ukládat menší marže tam, kde otevřou a uzavírají pozice ve stejný den. Očekává se, že se zvýší objem obchodů s deriváty a bude se rozšiřovat, což zvýší atraktivitu pro domácí i zahraniční investory, „uvedl Sławomir Panasiuk, místopředseda představenstva KDPW_CCP.

Intradenní marže na indexové futures jsou nyní od 2. září 2018 pro WIG20 (1,195 PLN futures U18) a 2,40% pro mWIG40 (949 PLN pro futures U18). Výsledný pákový efekt je 1/37 pro FW20 a 1/42 pro FW40.

Průměrná denní marže pro akciovou futures je 7,29% ve srovnání s průměrnou marží EOD (konec dne) 11,29%.

Příklad marginů a páky:

 

 

 

 

 

 

(zdroj: tisková zpráva WSE)