Předně je nutné říci, že dotace OZE jsou politickým, nikoli ekonomickým rozhodnutím a tak by na ně mělo být pohlíženo. Prvotní motivací je rozvoj jedné z alternativních cest energetických zdrojů, té, která podporuje „zelený boj“ za lepší budoucnost. Budoucnost, ve které se vše vyřeší tím, že se lidé zbaví svých špatných návyků a jaksi samosebou sebezlepšením zajistí šťastný život všech a všude. Samozřejmě, nejde to bez obětí. Ideálním typem jsou usměvaví vegetariánští nekuřáci mající na svých koldomech solární panely ve formě samolepek na okna a ve sklepech tepelná čerpadla z matky Gaii.

Dobrá, toto nemusí být cílem podpory OZE v ČR, předpokládejme, že cílem dotací bylo podnítit extrémně drahé alternativní zdroje energie a zpřístupnit je těm, kteří v nich viděli alternativu a dobrou věc, zdůrazněnou navíc německou soutěží Solární liga. To se jistě podařilo a věřím, že pozitiva převažují. Ostatně i to přispívá k současné změně pojetí energetiky včetně přenosové soustavy. Ale zatímco v předminulém století bylo cílem spojování prostřednictvím sítě železnic, dnes je naopak všeobecně vzývána decentralizace a ideálem je samostatný a nezávislý „ostrov“. Je to ale rozumné? Nemyslím. Naši předci měli zatraceně dobré důvody k integraci a provazování, my, nejen v energetice, se ale chováme opačně. Podporujeme krátkodobé a líbivé postupy, které platí jen dokud někde nevznikne problém.

Řečeno přímo, OZE nejsou řešením energetických potřeb ČR, ale mohou poskytnout jednotlivcům relativně dostupný a po většinu času funkční zdroj energií. Pro přístup k energetickým zdrojům během každé situace je ale potřeba podporovat a rozvíjet i jiné zdroje, včetně těch nejklasičtějších.

Psáno pro magazín Pro-Energy.