• Varšavská burza, AgioFunds TFI, Beta Securities Poland a Dom Maklerski BOŚ ppodepsali memorandum o porozumění pro podporu a rozvoj trhu s ETF v Polsku a pro vzdělávání investorů
  • Jedná se o první iniciativu izraelského kapitálu na polském finančním trhu

Dne 26. listopadu 2018 v sídle Varšavské burzy podepsali zástupci společností WSE, AgioFunds TFI, Beta Securities Poland a Dom Maklerski BOŚ memorandum o porozumění na podporu vývoje produktů na polském kapitálovém trhu a o vzdělávání investorů. AgioFunds TFI vydá první polské ETF, Dom Maklerski BOŚ bude prodejcem a tvůrcem trhu pro ETF Beta.

„Varšavská burza pracuje na vývoji nových finančních produktů pro zatraktivnění polského kapitálového trhu, jak dokládá memorandum o porozumění, které jsme dnes podepsali s AgioFunds TFI a DM BOŚ. Doufám, že spolupráce polského správce fondů a izraelského investora zvýší zájem o nabídku nástrojů na WSE. Rád bych využil této příležitosti a poděkoval našim partnerům za jejich odhodlání. Těším se na pokračování úzké spolupráce při vývoji produktů a finančním vzdělávání investorů.“ uvedl generální ředitel Varšavské burzy Marek Dietl.

Beta Securities Polsko ve spolupráci s AgioFunds TFI a DM BOŚ pracuje na vývoji a spuštění ETF rodiny Beta, prvních ETF na trhu WSE, které replikují hlavní indexy polských a mezinárodních akcií a dluhopisů. Beta Securities je vlastněna izraelskými finančníky, kteří se podílejí na vývoji ETF v Polsku.

Beta ETF je založená na WIG20TR a pokrývá potřeby polských  investorů. Je to první produkt tohoto druhu vydávaný dle polského práva, který byl vyvinut a řízen polskými odborníky, kteří využili zkušeností izraelského pokročilého trhu s ETF. Jednoduchým a transparentním způsobem se mohou investoři podílet na hodnotě a vývoji polských blue chips zahrnutých v indexu WIG20TR, což je celkový index návratnosti, který zahrnuje dividendy vyplacené investorům. Dividendy dlouhodobě navyšují hodnotu WIG20TR.

„Naším cílem je nabídnout uznávaný a osvědčený investiční nástroj, který je oblíbený na trzích po celém světě. ETF jsou vúdčím segmentem kapitálových trhů na všech největších burzách cenných papírů a jsou ústřední součástí investičních portfolií. Celosvětový trh ETF má více než 5 000 miliard dolarů a zahrnuje více než 5 700 produktů ETF, které replikují řadu indexů akcií, dluhopisů a komodit. ETF jsou flexibilní, průhledné nástroje v reálném čase. Plánujeme zahájit další ETF v příštím roce.“ řekl Robert Sochacki, člen představenstva společnosti Beta Securities Poland.

GPW nyní uvádí tři ETF vydané společností Lyxor Asset Management.

ETF Beta jsou dobrou volbou pro investory, kteří se zajímají o transparentní investiční produkty s nízkou cenou, a pro finanční poradce a správce aktiv, kteří hledají rychlé a efektivní způsoby budování výkonných investičních portfolií.

„Věřím, že spolupráce ve vývoji ETF bude brzy účinná, přilákáme nové polské a mezinárodní investory na náš kapitálový trh. Plánujeme další iniciativy, včetně vzdělávání a marketingu, abychom podpořili rozvoj trhu ETF v Polsku.“ řekl Marek Dietl.

„Přestože naše ETF ještě nejsou k prodeji, vidíme již obrovský zájem.“ řekl Adam Dakowicz, generální ředitel společnosti AgioFunds TFI. „Investoři se ptají na provozní postupy, datum zahájení a plán implementace více ETF. To vše je velmi povzbudivé. „

AgioFunds TFI S.A. je licencovaným správcem fondů, který je regulován podle zákona a je pod dohledem polského úřadu pro finanční dohled od roku 2009. Nabízí tucet otevřených a uzavřených investičních fondů a několik desítek fondů určených bohatým investorům. Spravovaná aktiva k 31. říjnu 2018 činila téměř 7 miliard PLN.

AgioFunds TFI je 100% polská soukromá a nezávislá finanční instituce bez kapitálových vazeb na finanční korporace. Manažer fondu se snaží stát se lídrem nových segmentů investičního trhu.

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. je jedním z předních makléřů v Polsku. Je dlouholetým lídrem na trhu futures a vítězem ceny WSE je uznáván jako tvůrce trhu. Svým klientům nabízí přístup na burzovní trh, vzájemné fondy, energetický trh i penzijní plány. Podporuje investory s řadou vzdělávacích služeb, výzkumu, doporučení analytiků a připomínek.

„Máme dlouholeté zkušenosti a aktivní angažovanost jako tvůrce trhu. Postaráme se o likviditu, aby mohli investoři úspěšně investovat a odprodat na sekundárním trhu. Věříme v silný potenciál růstu polského trhu ETF. Očekáváme, že budou zahájeny další ETF s cílem aktivovat více investorů.“ uvedl Radosław Olszewski, generální ředitel DM BOŚ.

(zdroj: tisková zpráva WSE)