V tomto článku přináším podrobné informace o Varšavské burze. Je koncipován tak, abyste se k němu mohli vracet jako k rozcestníku – např. všechny zde zmíněné akcie jsou prolinkované na další podrobné informace vč. grafů. Troufám si tvrdit, že v takové šíři se v Česku ještě neobjevily a uvidíte z něj klady i zápory Varšavské burzy.  Věřím, že vám tyto informace budou ku prospěchu.

 

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Varšavská burza byla založena v roce 1991 s cílem zajistit privatizaci státního majetku. V současné době ji tvoří tři trhy (Hlavní trh, NewConnect, Catalyst) a energetická burza.

Na Hlavním trhu se obchoduje se 472 akciovými tituly, dluhopisy, ETF, opcemi, futures, investičními certifikáty a dalšími instrumenty. Z celkového počtu kótovaných společností je 420 polských.

V roce 2007 byl založen u nás dost známý NewConnect, trh pro menší společnosti s mírnějšími pravidly. Obchodovány jsou zde akcie, deriváty a opce.

Dluhopisový Catalyst je sice nejmladším trhem, ale zároveň je jedním ze základních pilířů strategie burzy do budoucna. Od roku 2009 jsou na něm obchodovány státní, podnikové dluhopisy, dluhopisy vydané samosprávou a HZL.

Obchodní systém
NYSE Euronext

Brokeři
Členy burzy je 28 místních bank a brokerských společností. Dalších 26 je ze zahraničí. Z České republiky je už pouze jeden (Wood&Co). Pro české investory je pravděpodobně nejzajímavější členství Interactive Brokers (U.K.), z čehož pramení jak možnost obchodování přes tohoto brokera, tak přes jeho partnery, např. českou pobočku Lynx Broker.

Shortování
Ano, vybraných několik desítek akcií

Web
www.gpw.pl/en-home

 

Objemy obchodů (červenec 2018)

Hlavní trh
akcie: 15 mld zl (meziročně -28,9 %)
akciové futures: 504,7 tisíce kontraktů (meziročně +21,1 %)
indexové futures: 279,9 tisíce kontraktů (meziročně +17,9 %)
měnové futures: 130,6 tisíce kontraktů (meziročně +75,9 %)

NewConnect
akcie: 169,9 mil. zl (v meziročním srovnání +70,9 %)

Catalyst
dluhopisy: 79,8 mil. zl bez započtení státních dluhopisů (meziročně nárůst o 28,3 %)

Všechny následující informace se vztahují k Hlavnímu trhu. Zmínit všechno naráz je přeci jen hodně prostorově náročné a nerad bych své čtenáře zahltil.

 

Indexy

Dění na Varšavské burze v současnosti přibližuje  33 indexů. Samozřejmě, že v takovém počtu je řada indexů oborová nebo velmi specifická, a proto zde podrobněji představím jen ty hlavní a relevantní.

Sledovat můžete vývoj titulů bankovních, mediálních, chemických, energetických nebo třeba těžebních a dalších. Zajímavý je určitě index dluhopisů a index složený ze třiceti společností s největší dividendou. Mezi zvláštnější určitě patří index složený z akcií společensky odpovědných firem. Zajímavostí je možnost shlédnout složení indexů v historii od roku 1994.

Z hlediska regionálního existují indexy na CEE, Polsko a Ukrajinu, kde je Varšavská burza stále velmi aktivní.

 

WIG20 – hlavní index burzy
Nahradil Zahrnuje dvacet hlavních a nejlikvidnějších titulů Hlavního trhu. Počáteční hodnota ke dni 16. dubna 1994 byla 1000 bodů, aktuálně dosahuje 2308 bodů. Maximální zastoupení jednoho titulu může dosahovat 15 %.

Aktuální složení: ALIOR BANK, BANK SANTANDER (EX-BZ WBK), CCC, CD PROJEKT, CYFROWY POLSAT, ENERGA, EUROCASH, JSW, KGHM, LOTOSLPP, MBANK, ORANGE PL, BANK PEKAO, PGE, PGNIG, PKN ORLEN, PKO BP, PZU, TAURON PE

Meziroční změna: -8,73 %
Future: Ano (FW20)
Opce: Ano (OW20)
ETF: Ano (ETFW20L)

Další informace o indexu WIG20 najdete na webu burzy.

 

(graf: WSE)

 

mWIG40
Skládá se z pohybu cen čtyřiceti středně velkých společností, dividendový výnos není do hodnoty započítáván. Vyloučeny jsou akcie z indexů WIG20 a WIG80, stejně tak jako zahraniční společnosti. Počáteční hodnota k 31. prosinci 1997 byla 1000 bodů. Určitou kuriozitou je, že součástí indexu jsou i akce Varšavské burzy (ticker GPW).

Aktuální složení: 11BIT, AMICA, AMREST, ASSECO PL, BENEFIT, BOGDANKA, BORYSZEW, BUDIMEX, CIECH, CIGAMES, COMARCH, DINO PL, ENEA, FAMUR, FORTE, GETIN NOBLE, GPW, GRUPA AZOTY, GTC, BANK HANDLOWY, ING BSK, KERNEL, KETY, KRUK, LC CORP, LIVECHAT, MABION, MEDICALGORHYTMIC, MILENNIUM, NETIA, ORBIS, PFLEIDER, PKP CARGO, PLAY, POLIMEX MS, SANOK, STALPROD, WAWEL, WIRTUALNA

Meziroční změna: -18,86 %

Future: Ano (FW40)
Opce: Ne
ETF: Ne

Další informace o indexu mWIG40 najdete na webu burzy.

 

(graf: WSE)

 

sWIG80
Zobrazuje 80 vybraných malých společností kótované na burze. Počátky indexu se počítají od roku 1994, kdy začínal na hodnotě 1000 bodů. Opět nejsou do výpočtu jeho hodnoty započítané dividendové výnosy a index zobrazuje pouze cenovou změnu. Součástí indexu je i u nás známá X-Trade Brokers a mateřská banka brokera Bossa.

Z indexu jsou vyloučeny akcie obsažené v indexech WIG20 a mWIG30. Váha jediné společnosti nesmí přesáhnout 10 %.

Aktuální složení: ABC DATA, AB, AC AUTOGAZ, AGORA, AILLERON, ALCHEMIA, ALTUS, ALUMETAL, AMBRA, APATOR, ARCTIC, ASBIS, ASSECO BS, ASSECO SEE, ASTARTA, ATAL, ATM GRUPA, AUTOPARTNER, BA HOLDING, BIOTON, BOSSA, BRASTER, BSC DRUKARNIA, BYTOM, CLN PHARMA, COMP, CORMAY, DEBICA, DOMDEV, ECHO INVESTMENT, EKOEXPORT, ELBUDOWA, ELEMENTAL, ENTER, FERRO, GETIN HOLDING, IDEA BANK, IMPEXMETAL, KOGENERA, KREZUS, KRUSWICA, LENTEX, LUBAWA, MANGATA, MCI, MENNICA, MIRBUD, MLP GROUP, MONNARI, NEUCA, NEWAG, OPONEO.PL, OVOSTAR, PBKM, PCC ROKITA, PCM, PEP, PG SOFT, PHN, PLAYWAY, POLICE, POLNORD, QUERCUS, RAFAKO, RAINBOW, SELVITA, SKARBIEC, SNIEZKA, STALEXPO, STELMET, TORPOL, TOYA, TRAKCIJA, TS GAMES, URSUS, VIGO SYSTEM, VISTULA, WIELTON, XTB, ZEPAK

Meziroční změna: -24,12 %

Future: Ne
Opce: Ne
ETF: Ne

Další informace o indexu sWIG80 najdete na webu burzy.

 

(graf: WSE)

 

WIGDIV – dividendový index
Od prosince 2010 zobrazuje vývoj třiceti (výjimečně i více) největších titulů, které v posledních pěti letech vyplatily dividendu. Index je tzv. total return, do hodnoty se započítávají i vyplacené dividendy. Startovací hodnota indexu bylo 1000 bodů. Index se nedá brát jako prostý soupis společností s nejvyšší dividendou, ale spíš jako určitý benchmark a informace.

Aktuální složení: ACAUTOGAZAMICAAPATORASSECOBSASSECOPOLASSECOSEEBUDIMEXCCC, CLNPHARMADEBICADOMDEVEUROCASHFERROGPWHANDLOWYKETYLENTEXLIVECHATLPPMEDICALGMENNICANEUCAOPONEO.PLORBISPCCROKITAPCMPEKAOPKNORLENPZURAINBOWSANOKSNIEZKASTALPRODWAWELWIELTON

Meziroční změna: -12,83 %

Future: Ne
Opce: Ne
ETF: Ne

Další informace o indexu WIGdiv najdete na webu burzy.


(graf: WSE)

 

Futures

Ve Varšavě můžete obchodovat s celou řadou futures kontraktů. Kromě výše zmíněných indexových také na vybrané akcieměny v páru se zlotým, vládní dluhopisy a sazbu Wibor. Futures se na WSE obchodují od roku 1998.

Pokud futures obchodujete v Americe, víte že kontrakty se značí písmeny H, M, U, Z. Předtím je písmeno F značící že jde o futures a samotné podkladové aktivum. Po měsíci doručení následuje již jen rok: F USD H 15

Futures
Indexové:
 WIG20 a WIG40 (FW20,  FW40)

Akcie (násobek 100): ALIORR, ASSECCO PL, BZW (BOGDANKA), BORYSZEW, CCC, CD PROJEKT, CIECH, CYFROWY POLSAT, DINO PL, ENEA, ENERGA, EUROCASH, GPW, GRUPA AZOTY, LOTOS, ING BSK, JSW,
KERNEL, KGHM, KRUK, LWB, MBANK, PEKAO, PGE, PLAY, PKN ORLEN, PKO BP, PZU

Akcie (násobek 1000): MILENNIUM, GTC, ORANGE PL, PGNIG, POLIMEX MS, TAURON PE

Měny: USD, EUR, GBP, CHF (FUSD, FEUR, FGBP, FCHF)

Dluhopisy: krátkodobé, středně- a dlouhodobé T-bonds (FSTB, FMTB, FLTB)

Sazba Wibor: 1M, 3M, 6M (F1MW, F3MW, F6MW)

 

ETF

Ke koupi jsou tři ETF s podkladovým aktivem DAX, S&P 500 a WIG20.

 

Opce

Jedinými opcemi obchodovanými na Varšavské burze jsou call i put na index WIG20.

 

Warranty a certifikáty

Poměrně široká je nabídka certifikátů a warrantů: turbodiscountbonusreversní konvertibilnístrukturované a další. Podkladovými aktivy jsou: komodityindexyměny akcie.

 

Co dál

Základní informace o Varšavské burze máte, příště se podíváme, kde nabrat informace ke čtení trhu.